Skip to content ↓

Meet the Governors of our School

 Mrs Julie Barwell - Chair

Type of Governor: Co-opted

Date appointed: 01/12/2018

Term of office: 4 years

 

 

 Mrs Naomi Day - Headteacher Opted in Governor

Type of Governor: Ex-officio

 

  Mrs reBecca Goodman - Teacher Governor

Type of Governor: Staff

Date appointed: 03/09/2021

Term of office: 4 years   

 

Mrs Anya Loynes - Co-Opted Governor

Type of Governor: Co-opted

Date appointed: 02/10/2019

Term of office: 4 years   

   Mr Gordon Ellis - Local Authority and Link Governor

Type of Governor: Local Authority

Date appointed: 08/06/2020

Term of office: 4 years  

 

 Mrs Jenny Blamire - Foundation Governor

Type of Governor: Foundation

Date appointed: 08/11/2019

Term of office: 4 years 

 Rev Jessica Reid - Ex-officio FOUNDATION Governor

Type of Governor: Ex Officio Foundation

Date appointed: 13/02/2022

Term of Office: By virtue of office as Rector of Fishbourne

 

 Mr Philip Heath-Coleman - Clerk to Governors in attendance

Type of Governor: Clerk

 

 mrs jennifer christie - Foundation Governor 

Type of Governor: Foundation

Date appointed: 18/09/2021

Term of office: 4 years  

Mrs Linda Pollard - Co-Opted Governor 

Type of Governor: Co-opted

Date appointed: 13/12/2018

Term of office: 4 years

Mr Daniel Bye - Parent Governor 

Type of Governor: Parent

Date appointed: 02/09/2021

Term of office: 4 years

 Mr Nicholas Thomas - Co-Opted Governor

Type of Governor: Co-opted

Date appointed: 03/10/2019

Term of office: 4 years

 Miss kerry Eames - Parent Governor

Type of Governor: Parent

Date appointed: 07/12/2021

Term of office: 4 years

Mrs Helen Power - Associate governor

Type of Governor: Parent

Date appointed: 20/01/2022

Term of office: 4 years